طرح درس جغرافیا پنجم ابتدایی
هدف کلی درس:آشنایی دانش آموزان با جمعیت، وویژگیهای جمعیت و انواع جمعیت
|
موضوع درس جمعیت |
کلاس پنجم ابتدایی |
||||||||
هدفهای رفتاری ↓ |
نتیجه ↓ |
ارزشیابی تشخیصی ↓ |
رفتار ورودی دانش آموزان ↓ |
هدف های جزئی درس ↓ |
رئوس مطالب و مفاهیم درس ↓ |
|||||
دانش اموزان بتوانند 1-تعریف جمعیت را بیان کنند. 2- تفاوت و شباهت جمعیت شهر و روستا را بیان کند. 3-تعریف مهاجرت را بیان کنند. 4-دلایل افزایش و کاهش جمعیت را بیان کنند. 5- با علاقه ویژگیهای جمعیت ها را مقایسه کنند. 6- با علاقه در بحث کلاس شرکت کند |
+ - + + +
- |
نتایج حاصل از این بند نقطه شروع آموزش رامشخص می کند. 1-انواع جامعه اطراف خود را نام ببرید؟ 2- ایا محل زندگی خود رامی شناسید ؟ 3-جمعیت شهر بیشتر است یا روستا ؟ 4- جمیت کلاس خود را باکلاس چهارم مقایسه کنید؟ 5- آیاتعداد افراد کلاس و مدرسه خود را میدانید؟ 5- آیاتعداد افراد جمیت کشور را می دانید؟ |
دانش آموزان کلاس پنجم 1- تا کنون با انواع جمعیت اشنایی پیداکرده و تفاوت،شباهت جمعیت ها را نمی داند . 2- می داند که در هر منطقه ای مردمی زندگی می کنند ولی میزان پراکندگی در مناطق مختلف را بخوبی نمی داند. 3- با مفهوم مهاجرت تا اندازه ای آشنایی دارد ولی دلایل مهاجرت و افزایش و کاهش جمعیت رانمی داند. |
دانش آموزان پس ازمطالعهو آموزش این درس باید 1- تعریف جمیت را بدانند. 2-آخرین آمار جمعیت ایران را بداند. 3- با شباهت و تفاوت جمعیت شهر، روستا و کلاس خود اشنا شود. 4- با دلایل افزایش و کاهش جمعیت اشنا شود. 5- تعریف مهاجرت رابداند. 6- با چگونگی پراکندگی جمعیت کشور در نواحی مختلف آشنا شود. (قبل از آموزش) |
شامل 1-تعریف جمعیت 2-جمعیت کلاس،کشور و شهرخود 3-آخرین آمار جمعیت ایران 4- دلایل افزایش و کاهش جمعیت 5-پراکندگی جمعیت کشور چگونه است. 6- مهاجرت چیست. 7- شباهت و تفاوت جمعیت ها
|
|||||
مدت جلسه50 دقیقه
| ||||||||||
نحوه ارزشیابی |
فرصت لازم ↓ |
فعالیتهای دانش آموزان ↓ |
مواد آموزشی لازم ↓ |
روشهای تدریس ↓ |
مراحل تدریس ↓ |
|||||
الف:ارزشیابی ضمن تدریس شامل سوالهایی است که درمحتواتعیین شده است و به صورت شفاهی انجام می گیرد. 1-درآخرین آمار گیری جمعیت ایران چند نفر است؟ 2-از سال 1335 تا سال 1385 جمیت ایران چه تغیری کرده است؟ 3- دلیل افزایش جمعیت ایران چیست؟ ب: آزمون نظری و عملی
آزمون نظری شامل سوال بصورت کتبی یا شفاهی است مانند. 1-جمعیت را تعریف کنید؟ 2-جمعیت ها چه تفاوتهایی دارند؟ 3- دلایل افزایش و کاهش جمعیت را بگویید ؟
2- آزمون عملی 1-انجام فعالیتهای خود کتاب 2- جواب سوال ها با توجه به نقشه و عکسها ی کتاب و معلم 2- تهیه گزارش دانش اموزان از یافته های انان در خصوص انواع جمعیت در محل زندگی آنان
|
5 |
- |
- |
- |
الف: آمادگی وایجادانگیزه معارفه،دعای شروع،احوالپرسی و حضور و غیاب |
|||||
5 |
توجه و گوش دادن |
استفاده از وایت برد |
سخنرانی |
ب: معرفی درس و بیان هدفهای رفتاری |
||||||
5 |
پاسخ معلم وتفسیر عکس |
عکس یک راهپیمایی با جمیت زیاد |
پرسش وپاسخ |
ج: ارائه مطالب،شروع درس 1- با نوشتن جمعیت چیست؟روی تخته کلاس و ایجاد جو سوال در کلاس توجه آنان جلب می شود. و از چند نفر جواب گرفته می شود و معلم جواب را کامل می کند. |
||||||
7 |
پاسخ معلم |
استفاده از وایت برد |
پرسش وپاسخ |
2- با نوشتن سوال جمعیت کشور ایران چند نفر است فرایند را ادامه می دهیم و جواب کامل را می نویسیم.و سوالها را ادامه می دهیم و در ادامه |
||||||
7 |
شرکت در تفسیر نقشه |
نقشه |
پرسش وپاسخ |
3-با استفاده از نقشه بزرگتری، افزایش و پراکندگی جمعیت را بصورت تصویری ارایه می دهیم |
||||||
7
|
شرکت در اجرای عملی نمایش |
دانش آموزان
|
ایفای نقش همراه پرسس و پاسخ |
4- با آوردن تعدادی دانش آموز به جلوی کلاس مفاهیم افزایش و کاهش جمعیت را آموزش می دهیم. |
||||||
5 |
- |
- |
سخنرانی |
د:خلاصه درس و نتیجه گیری |
||||||
5 |
شرکت در ارزشیابی |
- |
- |
ارزشیابی بعد از تدریس بر اساس سوالاتی که در قسمت ارزشیابی طرح شده است |
||||||
4 |
پاسخ به پرسشها و ارایه گزارش مقایسه جمعیت شه منبع: روش وفنون تدریس امان الله صفوی ر پاوه با روستای دوریسان |
- |
- |
تعیین تکلیف و اختتام |
||||||
- لینک منبع
تاریخ: چهارشنبه , 19 بهمن 1401 (02:50)
- گزارش تخلف مطلب